Lake City Falcons track and field team members Ryanne Jones (second from left)

Lake City Falcons track and field team members Ryanne Jones (second from left)

Falcons track team picking up speed

The Lake City Falcons track and field team is running to new heights thanks to a dedicated group of athletes.

The Lake City Falcons track and field team is running to new heights thanks to a dedicated group of athletes and the tutelage of teacher and coach, Tim Hurley.

“At this school, we’ve never had so many compete in track and field,” Hurley said. “We’re bringing it back.”

The Falcons had 13 athletes in Prince George April 30 for the Sub Zero Track Meet at Masich Place Stadium.

They competed in various running events, hurdles, long jump, triple jump, discus and javelin.

“We did really well,” Hurley said, adding the team has been training since September every Monday and Wednesday.

The team featured students from the Lake City Secondary School Columneetza Campus, a cross section of athletes grades 7-9. One student, Gabrielle Gracia, who attends Maranatha, was in Grade 6.

“The guys and girls all came back with smiles on their faces,” Hurley said. “We have so many talented boys and girls, especially in the running events. It really sparked interest in the sport at our school.”

Girls 12 100-metre dash

5.) Gabrielle Gracia 16.06 seconds

Girls 14-15 100-metre dash

12.) Kiana Hoyer 15.38 seconds

15.) Georgia DiMarco – 15.61 seconds

Girls 12 300-metre dash

2.) Gabrielle Gracia 55.7 seconds

Girls 14-15 300-metre dash

9.) Georgia DiMarco 51.75 seconds

10.) Kiana Hoyer 53.1 seconds

Girls 12 1,200-metre run

1.) Gabrielle Gracia 5:14.51

Girls 14-15 1,200-metre run

4.) Kiana Hoyer 4:38.44

8.) Jerika Meldrum 4:48.1

11.) Ryanne Jones 5:20.45

Girls 14-15 80-metre hurdles

12.) Ryanne Jones 20.48 seconds

Girls 4×100-metre relay

4.) Kiana Hoyer, Chloe Lutters, Jerika Meldrum, Ryanne Jones 1:05.14

Girls 12 long jump

1.) Gabrielle Gracia 3.39 metres

Girls 14-15 long jump

14.) Chloe Lutters 3.45 metres

14.) Ryanne Jones 3.45 metres

20.) Ashley Benedef 2.97 metres

Girls 14-15 triple jump

4.) Georgia DiMarco 7.56 metres

5.) Ryanne Jones 7.47 metres

9.) Ashley Benedef 7 metres

10.) Chloe Lutters 6.97 metres

Girls 14-15 discus throw

10.) Jerika Meldrum 9.78 metres

11.) Chloe Lutters 7.74 metres

Girls 14-15 javelin throw

8.) Chloe Lutters 14.85 metres

9.) Ryanne Jones 13.63 metres

12. Jerika Meldrum 11.6 metres

Boys 14-15 100 metre

7.) Colten Johnson 14.27 seconds

12.) Nate Ives 16.66 seconds

Boys 14-15 300 metre

4.) Braeden O’Connor – 45.22 seconds

5.) Colten Johnson 45.52 seconds

7.) Jack Zavitz 48.47 seconds

13.) Nate Ives 54.21 seconds

Boys 13 1,200 metre run

2.) Finley Enns 4:08.24

Boys 14-15 1,200 metre run

5.) Cade Enns 4:03.36

8.) Colten Johnson 4:16.52

Boys 13 long jump

3.) Finley Enns 3.92 metres

Boys 14-15 long jump

3.) Colten Johnson 4.24 metres

9.) Jack Zavitz 3.83 metres

14.) Nate Ives 2.79 metres

Boys 13 triple jump

2.) Finley Enns 7.98 metres

Boys 14-15 triple jump

3.) Cade Enns 8.24 metres

Boys 14-15 discus

5.) Braeden O’Connor 17.07 metres

6.) Nate Ives 16.05 metres

7.) Cade Enns 15.89 metres

8.) Jack Zavitz 15.35 metres

Boys 14-15 javelin

6.) Cade Enns 24.92 metres

8.) Jack Zavitz 21.22 metres

13.) Colten Johnson 17.3 metres

14.) Braeden O’Connor 16.35 metres

15.) Nate Ives 10.79 metres

Girls Team Results

5.) LCSS

Boys Team Results

9.) LCSS

Combined Team Results

9.) LCSS