Danika Robson (left) and Landon Christensen

Danika Robson (left) and Landon Christensen

Blue Fins a powerhouse at home meet

Featuring 110 swimmers the competition was fierce last weekend during the Williams Lake Blue Fins’ annual Cariboo Dental Swim Meet.

Featuring 110 swimmers, including 60 from out of town, the competition was fierce last weekend during the Williams Lake Blue Fins’ annual Cariboo Dental Swim Meet.

“The meet was a great success with all the swimmers having a great time and swimming fast,” said Blue Fins’ head coach Chad Webb. “So many best times to mention and all great swims this weekend by so many different swimmers. I was particularly impressed with how well the meet ran with so many volunteers and support from the community.”

Of note, swimmers who competed at their very first swim meet were: Parker Barbie Bruce, Journey Campbell, Steven Campbell, Eric Haseldine, Helen Herman, Ashlynn Jennings, Evie MacDougall, Cristell Panida, Ashton Petruk, Mekena Petruk, Dane Ramier, Livia Seabourne, Aubrey Silver, Quentin Silver, Brett Jones and Harmony Lycette.

Webb said notable swims were from Kenna Saunders in the 200-metre butterfly making her first ‘AAA’ provincial time with a first-place result.

Cole Turner, meanwhile, achieved his second qualifying time as he swam the 100-metre backstroke to a second-place finish and a ‘AA’ provincial time.

Liam McCreight finished off the weekend with a spectacular swim in the 100-metre Individual Medley Subway Showdown, earning himself a Subway cash card for the win.

Shaylee Stewart’s 100-metre breaststroke was also a great swim, Webb said, as she inched her way closer to be within a few seconds of a ‘AA’ time in a tough age group.

Webb added both Brett Jones and Steven Campbell swam strong meets, far exceeding his expectations.

Top-three finishers in their age groups were:

Taylor Fitzgerald — 400m freestyle (first), 200m back (first), 200m butterfly (first), 200m IM (first), 50m breast (first), 100m breast (first), 100m IM (first)

Abby Webb — 400m free (third), 200m IM (second), 50m free (first), 100m free (second), 100m back (first), 100m breast (second), 50m butterfly (first), 100m IM (second)

Maya Nowotny — 400m free (third), 200m IM (second), 100m free (first), 100m IM (second)

Gabrielle Knox — 50m free (first), 100m free (second), 50m back (first), 100m back (first), 50m breast (first), 50m fly (first)

Claire Munroe — 50m free (second), 100m free (first), 100m IM (third), 50m back (second), 100m back (second), 50m breast (second), 50m fly (second), 100m IM (third)

Brooklyn Carrier — 200m breast(third), 50m free (second), 50m breast (third), 50m fly (second)

Ivy McKay — 200m breast (first), 50m free (third), 100m free (third), 50m back (first), 50m fly (third), 100m IM (third)

Andrew Haseldine — 200m free (first), 100m free (third), 100m back (second), 50m breast (first), 50m fly (third)

Luca Calabrese — 100m free (second), 50m back (third), 50m fly (third), 100m IM (third)

Steven Campbell — 100m free (third), 50m back (second), 100m back (third)

Keanna Saunders — 200m IM (second), 400m free (third), 50m back (second), 100m back (first), 200m back (first), 50m fly (second), 100m fly (second), 200m fly (first), 100m IM (second)

Grace Turner — 50m back (third), 50m breast (second), 50m breast (first)

Gracie Frost — 100m free (first), 400m free (second), 50m back (first)

Amelia Burill — 200m free (third)

Adrien Zimmerman — 50m breast (third)

Mikah Stewart — 50m free (third), 200m free (first), 100m back (second), 200m back (second), 50m breast (third), 200m fly (third)

Liam McCreight — 100m free (third), 400m free (third), 200m back (second), 50m breast (first), 100m breast (first), 200m breast (first), 200m fly (third), 100m IM (first)

Lucas Nowotny — 100m back (third)

Alexandro Brinoni — 200m free (first), 50m breast (third)

Cole Turner — 100m free (second), 100m back (second)

Landon Christensen — 400m free (second), 100m back (first), 200m back (first), 100m breast (second), 100m fly (first), 200m fly (first), 200m IM (second)

Kara Zavitz — 100m free (first), 400m free (second), 50m back (first), 50m breast (first)

Ashley Beauchamp — 400m free (first), 100m back (first), 100m fly (first)

Danika Robson — 400m free (third), 200m back (first), 100m breast (first), 200m breast (second), 50m fly (first), 100m fly (third), 200m fly (first)

Shaylee Stewart — 50m back (second), 50m breast (first), 100 breast (second)

Madison Blusson — 200m breast (first), 100m fly (second).