Dirt flies as Katherine Langan on Mouse rounds her second barrel Sunday during the B.C. Barrel Racers Association Provincial Finals in Williams Lake.

Dirt flies as Katherine Langan on Mouse rounds her second barrel Sunday during the B.C. Barrel Racers Association Provincial Finals in Williams Lake.

Barrel racers ride at provincials

Barrel racers from around the province converged in Williams Lake during the weekend for the BC Barrel Racers Association Provincial Finals.

Barrel racers from around the province converged in Williams Lake during the weekend for the BC Barrel Racers Association Provincial Finals.

More than 300 competitors — many from Williams Lake and the surrounding area — competed Sept. 4-6 for roughly $100,000 in prize money.

Divisions included pee wee, junior, senior and open, with times broken down using the 4D format to award payouts.

The fastest time of the weekend went to Lindsay Innes of Vancouver Island with a blazing 15.6-second run.

Day buckles were awarded for each division, with the overall winner, Carmen Pozzobon taking home three beautiful buckles.

Shawna Leblanc of 150 Mile House, and Naomi Wiel and Dawna Robertson, both of Williams Lake, also brought home a buckle.

As competitors and spectators can attest to, the Stampede Grounds was overflowing with activity – so much so the event has been awarded to Williams Lake again for the 2016 finals.

“A big thanks to the City of Williams Lake for the event hosting grant,” said Karen Yaworski, sponsorship director and one of the event organizers.

“To all the sponsors, new and old, a big thank you for your continued support.”

The winners in each of the divisions are as follows:

Junior

1D.) Marina Jardine

2D.) Jesse Prevost

3D.) Cadence Peticlerc-Crosby

4D.) Aeyane Larocque

Senior

1D.) Coleen Duggan (formerly of Anahim Lake)

2D.) Sandra Thomas

3D.) Juanita Borsteinas

4D.) Kathleen Worth (first); Dennis Gunn (Williams Lake, second); Sandy Zayachkowski (Williams Lake, third)

Open

1D.) Carmen Pozzobon (Savona, first); Rayell Ilnicki (Riske Creek, second)

2D.) Diana Donaldson (Vancouver Island, first); Lori Rankin (Williams Lake, fourth); Kelli Pozzobon (Kamloops, fifth); Shawna Leblanc (150 Mile, sixth); Danaya Rankin (Williams Lake, 10th)

3D.) Jessica Beckford (first); Karen Yaworski (150 Mile, fourth); Teresa Pederson (Quesnel, sixth); Debbie Roch (Quesnel, seventh)

4D.) Kelcie Mills (first); Shelley Colton (Williams Lake, 10th).